русский français deutsch italiano العربية فارسی
ONLINE KAYIT STANDINIZI AYIRTIN

Inter Fresh Fuarı kapılarını açıyor

Mersin’de, Inter Fresh 2018 Yaş Sebze Meyve, Depolama, Ambalaj ve Lojistik İhtisas Fuarı’nın tanıtım toplantısı yapıldı.

Gökay Özyürek

Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde gerçekleştirilen toplantıda fuara ilişkin bilgiler veren Inter Fresh Yönetici Ortağı Uğur Fora; Inter Fresh Yaş Sebze Meyve, Depolama, Ambalaj ve Lojistik İhtisas Fuarı’nın Antalya’da 17-20 Ekim 2018 tarihleri arasında ilk kez kapılarını açmaya hazırlandığını söyledi. Fora, “Yaş sebze ve meyve sektörünün üreticilerinin, yurt içi ve yurt dışından ihracatçı, ithalatçı, perakendeci, toptancı, paketleme ve ambalaj uzmanlarının, lojistik profesyonelleri zincir market temsilcilerinin, kamu ve özel sektörden paydaşların buluşacağı Inter Fresh 2018 Yaş Sebze Meyve, Depolama, Ambalaj ve Lojistik Fuarı 17-20 Ekim 2018 tarihleri arasında Antalya Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecektir. Fuar; Tohumculuk, Sera ve Teknolojileri, Fidecilik, Bitki Besleme ve Koruma, Biyolojik Mücadele, Tarım Teknolojileri ve Ekipmanları, Tarımsal Makine ve Ekipmanları ve Sulama Sistemlerinin her alanında lider firmaların katılımları ile gerçekleşecektir. Fuar programı esnasında; ticaretin geliştirilmesine imkan sağlayan, fuara katılım sağlayacak ülkelerin satın alımcıları ile fuar bünyesinde bulunan öncü firmaların buluşmasına olanak sağlanıp, ticari iş birlikleri için zemin hazırlanacaktır” dedi.

27 ÜLKEYLE ÇALIŞMALAR YAPILDI

Inter Fresh Yönetici Ortağı Uğur Fora, fuara destek veren kurumların arasında Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği, Akdeniz İhracatçılar Birliği, Ege İhracatçılar Birliği, Uludağ İhracatçılar Birliği, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya Ticaret Borsası, Adana Ticaret Odası ile Antakya Ticaret Odası’nın bulunduğunu hatırlattı. Fora, açıklamasına şöyle devam etti: “Destek ve hedef ülkelerden alım heyetleri getirilmesi konusunda yürütülen ortak çalışmalar ile Almanya, İtalya, Yunanistan, Polonya, Romanya, Litvanya, Hollanda, Danimarka, Sırbistan, Hırvatistan, Arnavutluk, Bulgaristan, Rusya, Ukrayna, Moldovya, Özbekistan, İran, Kuzey Irak, Lübnan, Ürdün, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Hindistan, Güney Kore, Çin ve Sudan’da gerçekleştirilen alım heyetleri çalışmaları başlatılmış, yurt içinde yerleşik yabancı ataşelikleri ve yurt dışındaki Türk ataşelikleri ve Antexpo’nun yurt dışı acenteleri ile birlikte 27 ülkeden başlatılan alım heyeti çalışmaları ile fuar katılımcıları ile buluşturulması hedeflenmektedir.”

“MERSİN’İ NEDEN ÖNEMSİYORUZ?”

“Mersin’i neden önemsiyoruz?” sorusunu soran Fora, Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatı Sektör Kurulu Sekreteryası ve Ulusal Turunçgil Konseyi Merkezi’nin Mersin’de olduğunu anımsattı. Narenciye üretiminin yüzde 70’inin Mersin’de üretildiğini söyleyen Fora, şunları kaydetti: “Bu nedenle Mersin denildiği zaman narenciye, meyve, sebze akla gelmektedir. Mersin’i önemsememizdeki sebep budur. Buradaki pazar payını da artırmak hedefindeyiz. Dünyada 4 yılda bir gerçekleşen Turunçgil Kongresi bu kentte yapılacak olması Mersin’in ne kadar önemli olduğunun somut ifadesidir. Türkiye’nin en önemli ihracat limanı Mersin’de! Bu konuda lokomotif olan bir şehrin ve firmaların bu fuarda yer almasını fazlasıyla önemsiyoruz. Bu fuar her ne kadar Antalya’da da yapılsa aslında Türkiye’nin projesidir. Sektörün tüm bileşenleri bu fuarda yer alacaktır. Önümüzdeki süreçte Türkiye’yi yaş sebze meyve ambalaj ve depolama teknolojileri konusunda buluşma noktası yapmayı hedeflemekteyiz. Unutulmamalıdır ki, Akdeniz’in tamamı Mersin’den Hatay’a, Hatay’dan Antalya’ya, Antalya’dan Ege’ye gerçek anlamda bir yaş sebze meyve üretim merkezidir. Burada üretilen yaş meyve sebzeyi yurt dışına ihraç etmeye çalışıyoruz. Bu fuar bunlara bir kaldıraç olarak destek verecek. Bu fuarı özellikle yurt dışındaki misafirlerimizin ağırlanacağı Ortadoğu, Balkanlar, Rusya coğrafyasından gelecek alıcıların ağırlanacağı bir buluşma platformu olarak düşünebiliriz. Türkiye’nin bu fuara ihtiyacı olduğunun altını çizmekte fayda görüyorum. Inter Fresh fuarıyla Akdeniz Bölgesi ve Türkiye ihracatını arttırmayı hedefliyoruz. Türkiye olarak, yaş sebze ve meyve sektörünün dünyaya açılan kapısı olacağız. Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatı yılın ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla miktarda yüzde16, değerde yüzde 23 oranında artış göstererek 1,17 milyar dolara yükseldi. Organize edeceğimiz bu fuar, ihracat rakamlarında sıçrama yaratacaktır. Sektör temsilcilerimizi, Inter Fresh 2018 Yaş Sebze Meyve, Depolama, Ambalaj ve Lojistik Fuarı’na katılmaya davet ediyorum. Düzenlemiş olduğumuz bu uluslararası fuar ile sektör temsilcilerimizin etkili bir ticari organizasyonun parçası olacaklarını vurguluyor ve tüm katılımcılara verimli işbirliği diliyorum.”

http://www.sanalbasin.com/inter-fresh-fuari-kapilarini-aciyor-26000295/

About the author

Leave a Reply

Interfresh Eurasia | Yaş Sebze-Meyve, Depolama, Ambalaj, Lojistik ve Tarım Makineleri & Teknolojileri Fuarı