русский français deutsch italiano العربية فارسی
ONLINE KAYIT STANDINIZI AYIRTIN

INTERFRESH ANTALYA VALİMİZ MÜNİR KARALOĞLU’NUN KATILIMLARIYLA KAPILARINI AÇTI

Antalya’da ilki düzenlenen Yaş Sebze Meyve, Depolama, Ambalaj ve Lojistik İhtisas Fuarı (INTERFRESH), Antalya Valimiz Münir Karaloğlu’nun katılımlarıyla kapılarını açtı.

İlki düzenlenen INTERFRESH, ANFAŞ Expo Center’de Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Batı Akdeniz İhracatılar Birliği (BAİB) Başkan Yardımcısı Hakkı Ergin Civan, Antalya Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, Letonya, Brezilya, Makedonya, Moğolistan ve Bosna-Hersek ile Hindistan’ın Ankara büyükelçileri ile yerli ve yabancı sektör temsilcilerinin katılımıyla başladı. 100’e yakın firmanın 10 bin metrekare alanda oluşturduğu stantların yanı sıra, fuarda 23 ülkeden 500’ün üzerinde alım heyeti bulunuyor.

ANTALYA TÜRKİYE’NİN LİDERİ
17-20 Ekim tarihleri arasındaki fuarın açılış töreninde konuşan Vali Münir Karaloğlu, Antalya’nın çok önemli bir tarımsal üretim merkezi olduğunu söyledi. Karaloğlu, “Özelikle örtüaltı sebze üretiminde Türkiye’nin lideridir, dünyanın da en önemli üretim merkezlerinden biridir. Bunun yanında bahçe meyveciliği noktasında birçok meyvede Türkiye’de lider konumundadır. Nar, portakal, muz, kısmen elmada, tropikal meyvelerde çok ciddi üretim var. Artık son dönemde muzla beraber meyve de sebze gibi seraya girmeye başladı ve üretim miktarımız son yıllarda ciddi manada artmaktadır” dedi.

ANTALYA, TÜRKİYE VE DÜNYAYI BESLİYOR
Antalya’nın turizmin yanı sıra tarımın da başkenti ve Türkiye’de yaş meyve sebze denince akla ilk gelen yerlerin başında olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise “Antalya, Türkiye ve dünyayı besleyen önemli sebze ve meyve üretimi yapıyor. Sektörün tüm paydaşlarını bir araya getiren INTERFRESH Fuarı da bu bakımdan Antalya’da ilk olmakla beraber çok önemli bir gelişmeye destek verecektir. Üretim potansiyeliyle iç pazarın talebini karşılamaya yeten Antalya’dan dünyanın farklı ülkelerine de ihracat gerçekleştiriyoruz. Antalya’nın ihracattaki başarısıyla sektörün artık bir marka haline geldiğini de hep birlikte biliyoruz” dedi.

ENDÜSTRİYEL ÜRETİM
Üretim merkezine dönüşen Antalya’nın dünyada hak ettiği konuma bu fuarlarla adım adım yaklaştığını belirten Türel, “Bizlere de yeni ufuklar ve pazarlar açmaktadır. Bu nedenle üretimden ihracatçısına birliklerden belediyelere kadar bütün bileşenlerin ortak akılla hareket etmesi durumunda çok daha büyük başarılara imza atılabilir. Tarım bütün dünyada stratejik bir sektördür. Dünya genelinde küresel ısınma, tarım alanlarında ve sulama kaynaklarındaki azalma, tarımsal faaliyetleri çok daha önemli hale getiriyor. Konya kadar yüzölçümü olan Hollanda’nın dünyanın en fazla tarımsal ihracatı yapan ülkeler arasında ilk üç sırada yer alması tesadüf değildir. Tarım günümüzde endüstriyel üretim koşullarında gerçekleştiği zaman ciddi katma değer yaratan sektördür” diye konuştu.

Antalya Valimiz Münir Karaloğlu Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel İl Müdürü Mustafa Özen, Ülkelerin Büyükelçileri ve beraberindeki kurum temsilcileri fuar alanında ki stantları ziyaret etti. Tarım ve Orman Bakanlığı standımızı da ziyaret eden Valimiz Münir Karaloğlu ve beraberinde ki heyet, Toprağın Sultanları ve Kurum Müdürlerimizle birlikte 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü anısına hazırlamış olduğumuz İstiklal Marşı videomuzu izledi. Vali Karaloğlu başta İl Müdürü Mustafa Özen ve projede emeği geçenleri tebrik ederek ayakta alkışladı.

İl Müdürü Mustafa Özen Tarım ve Orman Bakanlığı standımızı ziyaret eden kurum Müdürlerine ve vatandaşlara Bakanlığımızın faaliyetleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

https://antalya.tarimorman.gov.tr/Haber/956/Antalyada-Ilki-Duzenlenen-Yas-Sebze-Meyve-Depolama-Ambalaj-Ve-Lojistik-Ihtisas-Fuari-_interfresh_-Antalya-Valimiz-Munir-Karaloglunun-Katilimlariyla-Kapilarini-Acti

About the author

Leave a Reply

Interfresh Eurasia | Yaş Sebze-Meyve, Depolama, Ambalaj, Lojistik ve Tarım Makineleri & Teknolojileri Fuarı