русский français deutsch italiano العربية فارسی
ONLINE KAYIT STANDINIZI AYIRTIN

Sektörün kalbi Antalya’da

​Inter Fresh Yaş Sebze Meyve, Depolama, Ambalaj ve Lojistik İhtisas Fuarı 17-20 Ekim 2018 tarihleri arasında kapılarını ziyaretçilerine açacak. Fuar, yaş sebze ve meyve sektöründeki üreticileri, yurt içi ve yurt dışından ihracatçı, ithalatçı, perakendeci, toptancı, paketleme ve ambalaj uzmanlarının, lojistik profesyonelleri zincir market temsilcilerinin, kamu ve özel sektörden paydaşlarını buluşturacak.

Diyar ŞİRİN

-Inter Fresh 2018 Yaş Sebze Meyve, Depolama, Ambalaj ve Lojistik Fuarı 17-20 Ekim 2018 tarihleri arasında Antalya Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Fuarla ilgili Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde (MGC) bilgilendirme toplantısı düzenleyen Inter Fresh Yönetici Ortağı Uğur Fora, “Fuar, sadece yaş meyve sebze fuarı olmamalı. Biz bu fuarda, yeni üretim teknolojileriyle tohumları tanıtmalı ve farklı segmentlerde lojistik teknolojilerini de fuara dahil etmeliyiz. Çünkü yakın gelecekte bunlar da önem arz edecek” dedi.

Inter Fresh Yaş Sebze Meyve, Depolama, Ambalaj ve Lojistik İhtisas Fuarı’nın 17-20 Ekim 2018 tarihleri arasında ilk kez kapılarını açmaya hazırlandığını anlatan Fora şöyle devam etti: “Yaş sebze ve meyve sektörünün üreticilerinin, yurt içi ve yurt dışından ihracatçı, ithalatçı, perakendeci, toptancı, paketleme ve ambalaj uzmanlarının, lojistik profesyonelleri zincir market temsilcilerinin, kamu ve özel sektörden paydaşların buluşacağı Inter Fresh 2018 Yaş Sebze Meyve, Depolama, Ambalaj ve Lojistik Fuarı 17-20 Ekim 2018 tarihleri arasında Antalya Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Fuar; Tohumculuk, Sera ve Teknolojileri, Fidecilik, Bitki Besleme ve Koruma, Biyolojik Mücadele, Tarım Teknolojileri ve Ekipmanları, Tarımsal Makine ve Ekipmanları ve Sulama Sistemlerinin her alanında lider firmaların katılımları ile gerçekleşecek.”

TİCARİ İŞBİRLİKLER İÇİN ZEMİN HAZIRLANACAK

Fuarda ticaretin geliştirilmesine imkan sağlayan, fuara katılım sağlayacak ülkelerin satın alımcıları ile fuar bünyesinde bulunan öncü firmaların buluşmasına olanak sağlanacağını vurgulan Fora, “Böylelikle ticari iş birlikleri için zemin hazırlanacak. Destek veren kurumlar arasında, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği, Akdeniz İhracatçılar Birliği, Ege İhracatçılar Birliği, Uludağ İhracatçılar Birliği, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya Ticaret Borsası, Adana Ticaret Odası ile Antakya Ticaret Odası bulunmakta” ifadesini kullandı.

Destek ve hedef ülkelerden alım heyetlerinin getirilmesi konusunda ortak çalışmalar yürütüldüğünü vurgulayan Fora,

“Bu ortak çalışmalar ile Almanya, İtalya, Yunanistan, Polonya, Romanya, Litvanya, Hollanda, Danimarka, Sırbistan, Hırvatistan, Arnavutluk, Bulgaristan, Rusya, Ukrayna, Moldovya, Özbekistan, İran, Kuzey Irak, Lübnan, Ürdün, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Hindistan, Güney Kore, Çin ve Sudan’da alım heyetleri çalışmaları başlatıldı. Yurt içinde yerleşik yabancı ataşelikleri ve yurt dışındaki Türk ataşelikleri ve Antexpo’nun yurt dışı acenteleri ile birlikte 27 ülkeden başlatılan alım heyeti çalışmaları ile fuar katılımcıları ile buluşturulması hedeflenmektedir” diye konuştu.

MERSİN BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR KENT

Fora Mersin’i neden önemsedikleri konusunda ise şunları söyledi: “Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatı Sektör Kurulu Sekreteryası ve Ulusal Turunçgil Konseyi Merkezi Mersin’de. Narenciye’nin yüzde 70’i Mersin’de üretilmektedir. Bu nedenle Mersin denildiği zaman narenciye, meyve, sebze akla gelmektedir. Mersin’i önemsememizdeki sebep budur. Buradaki pazar payını da artırmak hedefindeyiz. Dünyada 4 yılda bir gerçekleşen Turunçgil Kongresi’nin bu kentte yapılacak olması Mersin’in ne kadar önemli olduğunun somut ifadesidir. Türkiye’nin en önemli ihracat limanı Mersin’de! Bu konuda lokomotif olan bir şehrin ve firmaların bu fuarda yer almasını fazlasıyla önemsiyoruz.”

FUAR YAŞ SEBZE VE MEYVENİN İHRACI İÇİN KALDIRAÇ GÖREVİ YAPACAK

Bu fuarın her ne kadar Antalya’da da yapılsa Türkiye’nin projesi olduğunu vurgulayan Fora şunları söyledi: “Sektörün tüm bileşenleri bu fuarda yer alacaktır. Önümüzdeki süreçte Türkiye’yi yaş sebze meyve ambalaj ve depolama teknolojileri konusunda buluşma noktası yapmayı hedeflemekteyiz. Unutulmamalıdır ki, Akdeniz’in tamamı Mersin’den Hatay’a, Hatay’dan Antalya’ya, Antalya’dan Ege’ye gerçek anlamda bir yaş sebze meyve üretim merkezidir. Burada üretilen yaş meyve sebzeyi yurt dışına ihraç etmeye çalışıyoruz. Bu fuar bunlara bir kaldıraç olarak destek verecek. Bu fuarı özellikle yurt dışındaki misafirlerimizin ağırlanacağı Ortadoğu, Balkanlar, Rusya coğrafyasından gelecek alıcıların ağırlanacağı bir buluşma platformu olarak düşünebiliriz. Türkiye’nin bu fuara ihtiyacı olduğunun altını çizmekte fayda görüyorum. Inter Fresh fuarıyla Akdeniz Bölgesi ve Türkiye ihracatını arttırmayı hedefliyoruz. Türkiye olarak, yaş sebze ve meyve sektörünün dünyaya açılan kapısı olacağız. Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatı yılın ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla miktarda yüzde16, değerde yüzde 23 oranında artış göstererek 1,17 milyar dolara yükseldi. Organize edeceğimiz bu fuar, ihracat rakamlarında sıçrama yaratacaktır.

http://www.guneygazetesi.com/haber/178/sektorun-kalbi-antalyada.html

About the author

Leave a Reply

Interfresh Eurasia | Yaş Sebze-Meyve, Depolama, Ambalaj, Lojistik ve Tarım Makineleri & Teknolojileri Fuarı